Współpraca
Spółdzielnie mieszkaniowe borykające się z problemami nadmiernego zużycia energii cieplnej w swoich zasobach mieszkaniowych rozważają często restrukturyzację dostaw ciepła do budynków z nadzieją na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji. Często jednak przed podjęciem drastycznych kroków odcięcia od sieci warto najpierw rozważyć zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynkach. Do osiągnięcia tego celu stosowane są zwykle znane choć mało efektywne metody minimalnego ocieplenia ścian czy uszczelnienia okien.
Wprowadzenie nowej technologii przez dewelopera do powstających budynków wiąże się zwykle ze znaczącym wzrostem nakładów na inwestycję. Powstaje pytanie czy funkcjonalność tej nowej technologii będzie na tyle istotna dla klienta ostatecznego aby był on w stanie zapłacić nieuniknioną nadwyżkę w cenie na bardzo konkurencyjnym rynku.
Obniżenie energochłonności istniejących budynków czyli tzw. termomodernizacja staje się wobec stale rosnących cen energii już nie tylko kaprysem wymagających inwestorów, ale w wielu przypadkach absolutną koniecznością. Termomodernizacja nie ogranicza się tylko do ocieplenia ścian czy wymiany okien choć te właśnie działania mają najczęściej miejsce. Dobrze przeprowadzona termomodernizacja powinna obejmować wszystkie kategorie strat cieplnych budynku jeśli to możliwe. W szczególności należałoby zwrócić uwagę na rozwiązania odzysku ciepła z powietrza wentylacyjnego. Ta właśnie kategoria po ociepleniu ścian i wymianie okien staje się głównym źródłem strat cieplnych budynku.