topnew

BUDOWNICTWO
ZEROENERGETYCZNE

TECHNOLOGIE DOSTĘPNE I ZDROWE

Energia

Audyt energetyczny ma na celu ustalenie możliwości ograniczenia zużycia energii w budynku. Działanie to jest zwykle wstępem do przeprowadzenia termomodernizacji budynku. Audyt energetyczny na etapie projektowym ma za zadanie minimalizację zapotrzebowania na energię w budynku konstruowanym.
Jak można ogrzewać mieszkanie ?

Prawie każde mieszkanie w budynku wielorodzinnym styka się częściowo z innymi lokalami mieszkalnymi i dzięki temu traci dużo mniej ciepła do otoczenia niż dom jednorodzinny. Taka sytuacja daje konstruktorom dużo większe możliwości redukcji zapotrzebowania na ciepło w porównaniu do budynków wolnostojących. W efekcie każde mieszkanie oprócz szczytowych łatwiej jest ogrzać sposobami niekonwencjonalnymi np. słońcem.
Ogrzewanie jakie zastosujemy w naszym nowo-budowanym wymarzonym domu powinno spełniać swoje zadanie bez zarzutu przez co najmniej 15 lat bez większych remontów i napraw. Oprócz niezawodności technicznej życzylibyśmy sobie aby ogrzewanie to kosztowało nas jak najmniej w fazie inwestycji i potem w eksploatacji.
Problem jednak polega na tym, że systemy tanie w budowie jak np. ogrzewanie elektryczne zwykle kosztują nas więcej w trakcie użytkowania a systemy droższe w budowie jak ogrzewanie centralne kosztują mniej w eksploatacji.

 

 

Słońce jest podstawowym źródłem energii dla naszej planety. Przed milionami lat energia słoneczna docierając do Ziemi została uwięziona w węglu, ropie naftowej, gazie ziemnym itp. Dzisiaj energia pochodząca od tych paliw określana jest jako konwencjonalna. Również Słońcu zawdzięczamy energię, jaką niesie ze sobą wiatr czy fale morskie. W istocie prawie wszystkie źródła energii występujące na Ziemi są pochodnymi energii słonecznej. Rozkład promieniowania słonecznego, jest zmienny dla różnych obszarów świata, ale w Europie wielkość promieniowania słonecznego dla Paryża, Berlina i Warszawy jest porównywalna, podobnie jak liczba godzin nasłonecznienia.

Czy budynki pasywne mogą być określane mianem dobra architektura ?

Architektura i budownictwo należą od wielu lat do najbardziej konserwatywnych dziedzin życia gospodarczego. Nowoczesna architektura kojarzy się nam raczej z udziwnieniem formy budynku niż ze stosowaniem nowych technologii budowlanych.
Architektura budynku pasywnego w tym rozumieniu nie uchodzi raczej za nowoczesną. Zwarta bryła budynku, brak energochłonnych wystających z bryły elementów, mało skomplikowane dachy nie wywołują skojarzeń z nowoczesnością.

Kotły c.o. spalają Twoje pieniądze i zanieczyszczają środowisko.

Już teraz można zaoszczędzić 90 % wydatków związanych z ogrzewaniem powietrza i wody nawet w budynkach wolnostojących. W nowych budynkach kotły zastępuje się w tej samej cenie ogrzewaniem słonecznym RymSol i wymiennikami ciepła wentylacyjnego RylkAir. Koszty eksploatacji będą o 90 % niższe w porównaniu z systemami, w których stosuje się kotły grzewcze.

Obserwowane obecnie narastające napięcie geopolityczne odbija się szczególnie ostro na rynku paliw kopalnych. W rezultacie energia pozyskana z tych paliw staje się coraz droższa. Prognozowane w Polsce wyrównanie cen energii do poziomu UE powoduje duże obawy społeczne co do przyszłego obciążenia jakie energia będzie wywierała na nasze budżety domowe. Do łask wkrada się coraz śmielej energia dostępna niezależnie od woli obcych państw eksporterów i zawirowań na światowych rynkach.
Taką niezależność i korzyść ekonomiczną daje energia odnawialna.